top of page

VR blog - tipy, novinky a zajímavosti z virtuální reality

Virtuální realita - využití v různých oborech

Historie a vývoj virtuální reality

Aktualizováno: 22. 10.

Technologie virtuální reality (VR) umožňuje uživateli se ocitnout v simulovaném prostředí a jeho interakcí s ním. Virtuální realita vytváří iluzi skutečného světa (např. 360° videa) nebo fiktivního světa počítačových her a nabízí zejména vizuální, sluchový, hmatového či jiný zážitek budící subjektivní dojem skutečnosti. Využívá se profesně v armádě (při výcviku boje, pilotování), lékařství, vzdělávání i cestovním ruchu. Možnosti využití a výhody virtuální reality pro firmy - více zde.

Virtuální realita se zobrazuje v náhlavní soupravě (VR headset / brýle, stereoskopické zobrazovací zařízení), volitelně s jedním či několika senzory pro snímání jejich pozice. Ty slouží pro interakci s virtuálním prostředím za pomocí ovladačů.


19. století

Obraz: Občanská válka - bitva o Ameriku
Obraz: Občanská válka - bitva o Ameriku

Panoramatické obrazy: Technologie VR začala představením 360 panoramatických obrazů z 19. století. Tyto obrazy zaplňovaly celé zorné pole diváka a dělaly z něj pohlcující scénu.


1838

Stereoskopické fotografie a prohlížeče: Charles Wheatstone prokázal, že prohlížení různých dvourozměrných (2D) obrázků bok po boku stereoskopem dává uživateli hloubku a ponoření. Mozek zpracovává tyto dva obrazy z každého oka do jediného objektu 3D. Později byl využíván pro virtuální turistiku. 1930 ... třicátá léta Pymalion's Spectables - povídka Stanleyho G. Weinbauma představila myšlenku světa virtuální reality prostřednictvím holografiky, čichu, chuti a dotyku. Stal se tak skutečným vizionářem VR oboru.


1960 ... šedesátá léta Ivann Sutherland po ukončení služby v armádě získal titul profesora na prestižní Hardward university a vytvořil historicky první zařízení pro virtuální realitu. ​ 1987 Název „Virtuální realita“ vytvořil Jaron Lanier, zakladatel Visual Programming Lab (VPL). 1993 Na veletrhu Consumer Electronics byla představen headset Sega VR pro konzoli Sega Genesis. Sega zůstala u prototypové fáze a nepokračovala dále ve vývoji, přestože měla vyvinuty čtyři hry. 1995 Nintendo (VR-32) byla vůbec první přenosná konzole zobrazující skutečnou 3D grafiku pro herní konzoli, postrádala však softwarovou podporu a byla nepohodlná. 1999 Film Matrix sourozenců Wachowski, představoval postavy žijící v simulovaném světě zobrazující VR. Byl to hlavní kulturní film, který přivedl VR do širšího veřejného mínění. 21. století Rozmach chytrých telefonů s displejem s vysokým rozlišením a 3D grafickými funkcemi umožnil novou generaci lehkých a praktických VR zařízení. Odvětví videoher rozšířilo VR mezi širší populaci. Dnes jsou VR headsety s ovladači a kamerami pro snímání pohybu relativně běžnou součástí života. 2014 Facebook koupil Oculus VR a začal vyvíjet rozsáhlou platformu pro budoucnost ​ 2017 - 2020 Výrazný růst počtu různých VR zařízení na komerčním trhu, včetně prodejů. Velikost trhu AR a VR technologie vzrostl z 9 miliard dolarů v roce 2017 na 18 miliard dolarů v roce 2020 (zdroj: statista.com)


Současnost a vývoj virtuální reality

Virtuální realita je jednou z technologií s nejvyšším předpokládaným potenciálem růstu. V dnešní době převažují na trhu aplikace, které jsou zaměřeny na poznávání a cestování, přibývají i hry, které jsou pro uživatele různých věkových skupin i zaměření. Virtuální rozhraní se stále vylepšuje, nicméně stále je potřeba minimalizovat negativní účinky, které VR vyvolává u lidí. Patří mezi ně například kinetóza, která spočívá v závratích vyvolaných nesouladem mezi pohybem našeho těla a tím, co je vidět ve virtuálním světě. ​ Velké technologické společnosti již pracují na vývoji náhlavních souprav, které nepotřebují kabely a umožňují zobrazení obrazu v HD. Vyvíjejí náhlavní soupravy pro virtuální realitu v 8K a s mnohem výkonnějšími procesory. Dokonce se mluví o tom, že v příštích několika letech by mohli integrovat umělou inteligenci . Nejnovější standard 5G může také poskytnout velmi zajímavé scénáře pro vývoj VR. Tento standard umožní připojení více zařízení a velkých uživatelských komunit. Navíc jeho téměř nepostřehnutelná latence umožní spotřebitelům přijímat obrázky v reálném čase, téměř jako by je viděli na vlastní oči. To vše znamená, že virtuální realita již není sci-fi. Je integrován do naší současnosti a v příštích letech povede k pokrokům, které budou formovat budoucnost.

104 zobrazení0 komentářů

Nově přidaná 360° videa 

Nově přidané virtuální prohlídky 

bottom of page